جمعه 26 1397  |  ثبت نام  |  ورود به سايت
  جستجو
اخبار
تاریخ: 1391/03/05 نظرات: 11 نظر نمایش: 5286 مرتبه تعداد امتیاز: 21   (Article Rating)
تبریک و تسلیت به ایران و مسجدسلیمان

تبریک و تسلیت به ایران و مسجدسلیمان

امروز صد و پنجمین سالگرد حفر نخستین چاه نفت در مسجد سلیمان است؛ این سالگرد را تبریک باید گفت یا تسلیت؟


پیش از فوران نخستین قطره نفت از چاهی که ۱۰۵ سال پیش برای نخستین بار در مسجد سلیمان، ایران و خاورمیانه حفر شد، مردم این منطقه، یعنی برخی از افراد قوم اصیل بختیاری، با اتکا به شیوه دیرینه زندگی این قوم به کشاورزی و دامداری مشغول بودند و با استفاده از محصولات این دو کار به هم پیوسته، به آفرینش زیبا‌ترین صنایع دستی اشتغال داشتند. آنان در متن فرهنگ و تمدن ایرانی ـ اسلامی، زندگی خودکفا و باروری داشتند.

هرچند نظام فئودالی‌ ـ پادشاهی مردم این بخش از ایران را نیز رنج می‌داد، ولی با نبوغ آنان و کوشش انگلیسی‌ها صنعت نفت در ایران و خاورمیانه آغاز و طلیعه تحولی مهم در حیات منطقه مسجد سلیمان و ایران پدیدار شد؛ نخست چراغ امید به بالا رفتن سطح زندگی و رشد سریعتر در دل بختیاری‌ها و ایرانیان روشن شد. گویی حالا امکاناتی برای تحقق عدالت در همه ابعادش فراهم شده است. البته، ظاهرا رفاه داشت بیشتر می‌شد. کم کم اما مردم توجه یافتند که همه تمدن و دانش غربی در کار است تا هیچ فرد ایرانی از نفت هیچ بهره‌ای نبرد.

مالکان نفت، به ویژه فرزندان مسجد سلیمان، لالی، هفتگل، و...، ناگهان دریافتند که سهم آنان از طلای سیاه، تنها و تنها کارگری و مزدبگیری است؛ افزون بر آن، ایشان «استقلال» پدران خود را هم با «وابستگی» عوض کرده‌اند!

طلای سیاه از زیر پای مردم منطقه مکیده می‌شد و به مایه حیات خانه‌ها و کارخانه‌های انگلیس و غربی تبدیل می‌شد، در عوض، زادگاه قوم بزرگ بختیاری به شهری متروک و مرده تبدیل شده بود. شهرودندان منطقه در قالب کارکنان صنعت نفت در جنبش ملی شدن این صنعت سهم خود را ادا کردند و امید‌ها دوباره زنده شد... .

اما چندی نگذشت تا دوباره ورق برگردد و سال‌های سیاه بر سرنوشت مسجد سلیمان و ایران حاکم شود. مردم اما تن به تاریکی نسپردند و قیام کردند. قیام به بار نشست و انقلاب مردم ایران به رهبری امام همیشه زنده به بار نشست. انقلاب تبلور واقعی امید بود؛ اما شیرینی‌اش بر کام مردم ننشسته بود که جنگ از جنوب ایران آغاز شد. دشمن بی‌خرد، بی‌محاسبه، دل به خطر سپرد و با پشتیبانی دولت‌های خارج از منطقه و برخی حاکمان مزدور منطقه به سمت خوزستان آتش گشود.

خوزستان هشت سال از بمب و موشک زخم دید و امکان زندگی و سازندگی برای مردم و مسئولان به مرز صفر رسید. فقط اهالی مسجد سلیمان و حومه، هزار تن از فرزندانشان را به کشور و انقلاب تقدیم کردند و هزاران جانباز و آزاده یادگاران آن دوران پر افتخارند. مناطق متروکه نفتی اما در این هشت سال، متروکه‌تر شد!

با پایان جنگ تحمیلی، امید به خوزستان جنگ زده بازگشت؛ مردم و مسئولان به آبادی این استان کوشیدند و کارهای ماندگار بسیاری انجام یافت. با این همه، اهالی مسجد سلیمان و شهرهای پیرامون، به مانند بقیه ایرانیان، همچنان به نفت وابسته‌اند و بیکاری و طرح‌های ناتمام همه ایشان را رنج می‌دهد؛ مشکلات اولیه از قبیل آب آشامیدنی، برق، گاز، جاده ایمن، و... بر طرف شده است؛ اما هنوز استقلال نیاکان مردم به ایشان باز نگشته است!
مردم مسجد سلیمان می‌گویند:‌ ای کاش پنجم خردادی نبود تا ما هم به اصالت پدرانمان با استقلال می‌زیستیم!

کاش مسئولان، به ویژه متولیان نفت، در سالروز استخراج از نخستین چاه نفت در ایران، تکالیف خود را در قبال مردم منطقه با کارهایی که برای آنان انجام داده‌اند مقایسه کنند، بلکه دردهای ایشان زود‌تر درمان شود. بختیاری‌ها، فرزندان اصیل و کم توقع ایرانند، نجابت آنان را مغتنم بشماریم!

بی‌گمان، نفت نعمتی خدادادی است و می‌بایست با عقل سلیم از آن به درستی بهره حداکثری برد تا شاهد این همه مشکل برای مردمانی نباشیم که طلای سیاه از زیر پایشان کشیده می‌شود، اما ایشان از آن چندان بهره‌ای نمی‌برند. آری؛ با نفت چنان رفتار کنیم که آیندگان این روز را فقط تبریک بگویند!

امیدوار رضایی
 

کد: 700
گروه: یادداشت ها
نویسنده خبر: مدیر سایت
 
تصاویر مرتبط
  • تبریک و تسلیت به ایران و مسجدسلیمان
امتیاز بندی

نظرات

محمدحاطمی کاهکش
محمدحاطمی کاهکش
1392/04/01
سلام آقای دکتر.مسجدسلیمان بدون شما در حال فراموشی و نابودی میباشد.
Mehdi
Mehdi
1392/07/07
Salam doctor, omidvaram harkoja bashin Salamat bashin.
هادی حفیظی موری
هادی حفیظی موری
1393/04/17
سلام.مسجد سلیمان حقش نیست که عقب تر از شهر هایی باشد که نه آب دارند نه نفت نه جاذبه ی گردشگری و تاریخی و ... .تمام ایران رو آباد کردیم ولی خودمون تا چند سال پیش حتی لوله کشی گاز هم نداشتیم و این مایه ی تاسفه.با تشکر از دلسوزی های شما جنال آقای رضایی و سخنان سنجیده ی امام جمعه ی شهرمون در برنامه ی تلویزیونی راز.
زهرا
زهرا
1393/05/27
سلام دکتر
وقتی انسان بخدا امیدوار باشد هر کار غیر ممکنی ممکن می شود....و ما در این زمان بعداز خدا به شما امیدواریم...و به کمک شما شهرمان را خواهیم ساخت به بهترین نوع انطور که دوست داریم
دارا یوسفی بابادی
دارا یوسفی بابادی
1394/03/19
ای کاش اون شانزده سالی که بودید دوباره بر گردد چون که دست شما نسبت به قبل باز تر است و ما میتوانیم دوباره شاهد حمایتتان نسبت به شهرستان لالی و مسجد سلیمان باشیم
مهدی خدادادی
مهدی خدادادی
1394/04/04
درود بر دکتر رضایی عزیز

جانا سخن از دل ما میگویی...

عالی بود
صدر
صدر
1395/01/17
باسلام و ارادت استاد ارجمند
بي شك حضرتعالي از نوابق بين الملل هستيد. و با تابلو ارزشمند و پرفراز و نشيبي كه با تمام ناملايمتي هاي روزگار، اين شيرافكن بختياري از خود برجاي گذاشته، قاطبه مردم مي دانند و پاس مي دارند زحمات بي شائبه اي كه براي منافع ملي و مردم زحمت كشيده و شهيد استان خوزستان و علي الخصوص شهر مسجد سليمان مصروف نموديد.
مجیدکریم پور
مجیدکریم پور
1395/02/17
زحمت های ب
ی شایبه جنابعالی برکسی پوشیده نیست وحق برگردن خیلی ها دارید

رضاسرخ مرد
رضاسرخ مرد
1395/02/25
با سلام
واقعا بهت افتخار میکنیم دکتر عزیزمون
خییلی دوست داریم به امید موفقیت های روز افزون برای شما
در پناه حق
مهدیه کاه کش
مهدیه کاه کش
1395/10/23
با سلام
جناب آقای دکتر امیدوار رضایی مرد خوش غیرت بختیاری بهت افتخار میکنیم دعای تمام بختیاری ها پشت و پناه شما و خانواده تان باشد... الهی آمین
سرداری
سرداری
1396/01/16
باسلام دکتر جان الان هم که نظام فئودالی نداریم پس چرا سهم مردم باغیرت خوزستان از نفت فقط آلودگی هست چرا فکری به حال آنها نمیشود با تشکر لطف کنید جواب بدید. ارادتمند سرداری از استان تهران شهرستان پاکدشت کر بختیاریارسال نظر:

نام (الزامی)

ایمیل (الزامی)

وب سایت


تمامی حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی دکتر امیدوار رضایی محفوظ است.